Château Suduiraut 1989 (Sauternes)

Château Suduiraut 1989 (Sauternes)

Presahuje nás ako Mona Líza. Sauternes z planéty najlepších na svete. Zlaté ako koč Ľudovíta XIV. , gróf Blaise de Suduiraut je - exempla trahunt - vlastným príkladom pre dobrú usadlosť. Osloví Vás solventný človek s "čo si prajete" - pýtajte si Château Suduiraut. Neklaďte prekážky vašim túžbam - odporúčala Madame de Pompadour.

78 € s DPH

Dostupnosť: Skladom
skladom: 2 ks

Výrobca: Château Suduiraut

Château Suduiraut je dnes uznávané ako jedno z najlepších vín v Sauternes. Po úplnej deštrukcii v 16.stor. vojvodom d'Epernon, gróf Blaise de Suduiraut sa podujal na rekonštrukciu a dodal tejto usadlosti nový lesk. 18 apríla 1855, château bolo klasifikované ako Premier Cru počas oficiálne klasifikácie vín zo Girondy. V roku 1992 získala toto château AXA-Millésimes, ktorej cieľom bolo zachovať a urdžiavať savoir-faire a dať možnosť vínam z tohto château zúžitkovať ich potenciál.

Sauternes sa rozprestierajú na 2200ha približne 40 km od Bordeaux, medzi ľavým brehom rieky Garonne a lesom Landes. Pôdy sú štrkovité a pieskovo-ílové. Mikroklíma tohto regiónu spôsobuje, že jesenné poobedia sú slnečné a rána hmlisté. Toto podnebie stimuluje vznik botrytis cinerea (taktiež nazývaná "ušľachtilá pleseň") na strapcoch hrozna.

Lisovanie hrozna trvá omnho dlhšie ako pri iných bielych vínach - 4hodiny a viac, pretože najbohatšiu šťavu dostávame na konci lisovania. Víno dozrieva v barikových sudoch z francúzskeho duba 18 až 24 mesiacov.

Dégustation: ročník 2007

Víno má bohatú, intenzívnu vôňu s marhuľovými tónmi. Neskôr prichádzajú arómy žltej broskyne, manga a náznak vanilky. V ústach je jemné, ovocné, likérové a osviežené kyselinkami, ktoré sú charakteristické pre tento ročník. V dochuti rozpoznávame sladké drievko a zaváraný pomaranč. Vychladiť na 9%!

Dégustation: ročník 1989

Farba je žlto-zlatistá s niekoľkými zelenkavými odleskmi. Vo vôni je svieže a mladé s ovocnými tónmi (marhuľa, pomaranč), korenisté, cítime sladké drievko a náznak mäty. V chuti je elegatné: včelí vosk, vanilka a zavárané ovocie. Tento ročník je harmonický, elegantný a dobrý na skladovanie. Vychladiť na 9%!

Hodnotenie ED: 19/20 (2007), 19/20 (1989)

Ročník: 2007, 1989
Apelácia: Apellation Sauternes
Klasifikácia: Premier Grand Cru Classé
Odroda: Sémillon : 92%, Sauvignon : 8% (2007); Sémillon : 95%, Sauvignon : 5% (1989)
Alkohol: 14%
Objem: 750 ml

ED

Prihlásenie

Vhodné iba pre bonvivánov starších ako 18 rokov.
Máte viac ako 18 rokov?